Dlaczego opalanie w solarium jest niezdrowe?

Niekorzystne skutki, jakie wiążą się z opalaniem w solarium zostały już dawno dowiedzione naukowo. Okazuje się, że lampy wydzielają sztuczne promieniowanie UV, które powoduje nie tylko szybsze starzenie się skóry, ale jest także najczęściej wymienianą przyczyną powstawania nowotworów skóry, w tym czerniaka.

Co mówi Międzynarodowe Towarzystwo do spraw Badań nad Rakiem?

Międzynarodowe Towarzystwo do spraw Badań nad Rakiem jednoznacznie uznało urządzenia opalające, emitujące sztuczne promieniowanie UV, za czynnik kancerogenny.

Korzystanie z solariów zwiększa zachorowalność na raka podstawnokomórkowego, kolczystokomórkowego, jak również czerniaka skóry – mówi specjalista dermatolog Monika Konczalska z Clinica Dermatologica w Gdańsku. Zatrważające są statystyki.

Na czerniaka choruje blisko 3 000 Polaków rocznie a połowa z nich umiera. To nie wszystko bowiem na nowotwory skóry coraz częściej chorują osoby młode – wcześniej rak tego rodzaju diagnozowany był najczęściej wśród pacjentów w podeszłym wieku.

Więc jak to jest?

Wizyty w solarium są także niekorzystne biorąc pod uwagę sam stan naszej skóry. Ta staje się zwiotczała i przesuszona, bardzo często pojawiają się na niej przebarwienia i rozszerzone naczynka. Niejednokrotnie częste wizyty w solarium stają się przyczyną powstania żylaków.

Osoby, które chcą cieszyć się zdrową opalenizną powinny zdecydować się na opalanie natryskowe. Inne metody uzyskania ładnego kolorytu skóry może polecić nam również dermatolog. Pamiętajmy, że choroby skóry (w tym nowotwory) bardzo często rozwijają się nawet kilkanaście lat, nie dając żadnych objawów.

Pamiętaj aby z każdym z objawów bezzwłocznie zgłosić się do specjalisty dermatologa.

Zostaw komentarz