Swędzenie, zaczerwienienie, nieestetyczne zmiany skórne – to najczęściej pojawiające się objawy różnego rodzaju wysypek, które mogą dotknąć nasz organizm.
Jak się jednak okazuje, kilkudniowy dyskomfort nie jest dla nas jedynym zagrożeniem. Niektóre, skrajne przypadki tego typu dolegliwości mogą bowiem doprowadzić do poważnych chorób skóry, których następstwa będą dla nas naprawdę groźne. Wszystko to sprawia, że warto wykonać zestawienie sytuacji, w których wysypka może okazać się czymś więcej niż tylko niegroźną zmianą naskórka.
Pęcherzyca
Jeden z najbardziej popularnych stanów chorobowych dotyczy tak zwanej wysypki pęcherzykowej, która zazwyczaj objawia się nieprzyjemnymi bąblami (pęcherzykami), zawierającymi płyn. Ich rozdrapanie może doprowadzić do powstania głębokich ran, które doprowadzą do powstania intensywnego bólu.
Nie to jest jednak najgorsze.
Należy bowiem podkreślić, iż wysypka pęcherzykowa bardzo często przeobraża się w dużo poważniejszy stan, nazywany pęcherzycą. Jest to choroba autoimmunologiczna, która występuje w postaci liściastej bądź zwykłej. Wspomnieć należy o tym, iż tego typu dolegliwość ma charakter przewlekły, dlatego ewentualna kuracja powinna zostać oparta na długotrwałym, intensywnym leczeniu.
Poza pęcherzykami, na skórze widoczne jest intensywne, bolesne zaczerwienienie. Pęcherzyca powstać może na kilka sposób. W wielu przypadkach decydujące są geny, jednak wywołać ją mogą także niektóre leki.
Wysypka grudkowa
Kolejnym typem wysypki, którym powinien zająć się nasz dermatolog, jest tak zwana wysypka grudkowa.
Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się ona występowaniem bolesnych grudek, które, podobnie jak w przypadku pęcherzycy, mogą być wypełnione płynem. Poza grudkami, pacjent cierpi na bolesne i swędzące zaczerwienienie, które skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.
Tego typu wysypki w żadnym wypadku nie należy bagatelizować, gdyż bardzo często występuje ona niejako w parze ze szkarlatyną. Jak wiadomo, objawia się ona dość mocną gorączką, ogólnym osłabieniem i bólem gardła. Jeżeli więc zauważymy na naszej szyi bądź w okolicach pach wspomniane wcześniej grudki, należy zgłosić się do lekarza. W innym wypadku, zmiany skórne rozprzestrzenią się na całą powierzchnię naszego ciała.
Rumień guzowaty i wędrujący
Na koniec warto wspomnieć nieco o bardzo intensywnych chorobach zapalnych skóry. Pierwsza z nich, rumień guzowaty, objawia się zazwyczaj powstaniem sporych guzów na podudziu, ramionach i udach.
Najczęściej mają intensywną, czerwoną barwę i są bardzo bolesne, zwłaszcza w przypadku ich rozdrapania. Wspomnieć należy również o tym, iż razem z rumieniem guzowatym występują dość spore obrzęki i opuchlizny, które mogą pojawić się także na stopach i kolanach.
W przypadku rumienia wędrującego, stan zapalny pojawia się po ukąszeniu przez kleszcza. Stan zaczerwienienia jest pierwszym objawem choroby, jaką do naszego organizmu może przenieść kleszcz, dlatego należy możliwie szybko reagować. Jeżeli nie zaczniemy szybkiej kuracji, rumień może przekształcić się w boreliozę, która charakteryzuje się dużo poważniejszymi następstwami niż zwykłe bolesne zaczerwienia i pęcherze.