Kłykciny kończyste część druga.

Zarażenie wirusem HPV jest najczęściej przejściowe natomiast ryzykiem zarażenia obarczona jest ponad połowa światowej populacji. Niepokojący jest fakt, iż przebiega on bezobjawowo, osoby o mocnym układzie immunologicznym mogą nie mieć nawet świadomości jego istnienia aż do czasu samoistnego wyparcia z organizmu. U tych, których odporność nie jest zaś wystarczająco dobra, HPV może przyczynić się do groźnych powikłań. Jednym z nich są kłykciny kończyste, które bagatelizowane są powodem występowania raka szyjki macicy czy raka prącia. Warto też zaznaczyć, że kłykciny kończyste występują u nawet 9% zarażonych HPV.

Czym są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste są następstwem wirusa HPV. Do zarażenia nim dochodzi drogą płciową, w wyniku aktywności seksualnej. Niestety, zarazić się można już podczas pierwszego kontaktu i właśnie dlatego uznaje się, że najwięcej osób zarażonych to osoby w wieku pomiędzy 17 a 24 rokiem życia – to wtedy aktywność seksualna jest zazwyczaj rozpoczynana.

Chociaż sam HVP często jest trudny do rozpoznania to już kłykciny dają silne objawy, których trudno nie zauważyć. Cieszy fakt, iż terapia, która będzie rozpoczęta w początkowej fazie choroby może przynieść naprawdę zadowalające efekty a kłykciny kończyste zostaną całkowicie wyleczone. Jak wynika jednak ze statystyk, kłykciny są diagnozowane przez specjalistów zazwyczaj dopiero w fazie zaawansowanej. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż chorzy zwyczajnie wstydzą się udać do lekarza (ginekologa, wenerologa bądź dermatologa) bowiem kłykciny pojawiają się na genitaliach.

Objawy kłykcin kończystych

Pierwsze zmiany skórne zauważyć można po średnio trzech miesiącach od zarażenia wirusem HPV natomiast nie jest to regułą, kłykciny mogą pojawić się nawet po kilku latach. Wykwity występują przede wszystkim na genitaliach. Kobiety mogą je łatwo zauważyć na sromie, w okolicach pochwy, cewce moczowej, szyjki macicy, na łechtaczce. U mężczyzn natomiast pojawiają się zazwyczaj na wędzidełku, prąciu i żołędziu i nieco rzadziej na cewce moczowej bądź worku mosznowym. Zarówno u kobiet jak i mężczyzn kłykciny kończyste mogą pojawić się też na odbycie – w wyniku fazy wtórnej choroby u kobiet czy u homoseksualistów.

Kłykciny kończyste są niezwykle nieestetyczne. Mają chropowatą, przypominającą kalafiora postać. To małe, czerwonawych krostek, które mają tendencję do łączenia się w większe skupiska. Okazuje się, że zaawansowane stadium choroby pojawia się bardzo szybko u kobiet ciężarnych, mówić wtedy można o tzw. kogucim grzebieniu – zmiany skórne są tak obszerne, że mogą zasłaniać całe wejście do pochwy.

Jak leczyć kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste można skutecznie leczyć jednak wirus HPV zostaje w organizmie, przez co może dochodzić do ich nawrotów. Leczenie daje najlepsze efekty jeśli tylko zostanie rozpoczęte w początkowej fazie rozwoju wykwitów skórnych.

Sprawdź również:

leczenie kłykcin kończystych

leczenie wenerologiczne

Uznaje się, iż najlepsze sposoby na walkę z kłykcinami kończystymi to laseroterapia czy krioterapia. To zabiegi w pełni nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne a najczęściej stosuje się je równolegle z farmakoterapią. Skuteczna jest również terapia stosowana miejscowo, zmiany skórne smaruje się specjalnymi roztworami.

Czy można zapobiegać zakażeniom HPV?

Tak i w tym celu nie trzeba wcale stosować wstrzemięźliwości seksualnej. Można zastosować szczepionkę – „Do wyboru jest szczepionka czterowalentna, która ma białka wirusów 6, 11, 16 i 18, a także szczepionka dwuwalentna, która przeciwdziała typom 16 i 18 HPV. Pierwsza z nich odpowiada za zapobieganie nowotworom sromu, pochwy, szyjki macicy, a także zmianom przednowotowrowym. Druga jest natomiast zarejestrowana, by zapobiegać nowotworom i stanom przednowotworowym szyjki macicy” – mówi dermatolog i wenerolog Monika Konczalska z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Zostaw komentarz