To choroba, która objawia się najczęściej na narządach intymnych pacjentów. Właśnie dlatego jest tak krępująca i nie zawsze chorzy zgłaszają się do lekarza w celu rozpoczęcia koniecznej terapii leczniczej. Z tego też względu nie można mówić w tym przypadku o konkretnych statystykach zachorowań.
Wiadomo na pewno, że liszaj twardzinowy występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn, ale rzadziej pojawia się u dzieci. Kobiety cierpią na to schorzenie w okresie dojrzewania bądź przekwitania, mężczyźni zaś pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Warto przy tym zaznaczyć, że aż dziesięciokrotnie częściej liszaj twardzinowy jest diagnozowany u płci pięknej.
Sprawdź także: Liszaj płaski.
Przyczyny liszaja twardzinowego
Okazuje się, że liszaj powstaje w wyniku uwarunkować genetycznych – może być chorobą dziedziczoną. To nie wszystko bowiem w przypadku tego schorzenia mówić można o zaburzeniach układ immunologicznego – osoby z osłabionym układem odporności są bardziej narażone na jego występowanie. Przyczyną mogą być również zaburzenia hormonalne, liszaj pojawić się może również w skutek zarażenia wirusowego HPV czy mikrobakteriami. Co ciekawe, wśród przyczyn wymienia się również urazy mechaniczne czy kłopoty z ukrwieniem.
Jakie są objawy liszaja twardzinowego?
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zmiany skórne tego typu pojawiają się najczęściej na narządach intymnych i odbycie natomiast w co piątym przypadku mogą zostać zainfekowane również inne części ciała, takie jak tułów, ramiona, barki czy kończyny – w bardzo rzadkich przypadkach występuje też w jamie ustnej.
Sam liszaj przebiega w kilku fazach. Początkowo zauważyć można niewielkie, jasno perłowe wykwity skórne, które wraz z rozwojem choroby przekształcają się w blaszki – te mają tendencję do łączenia się w skupiska.
W zaawansowanej fazie choroby, pacjent odczuwa silny ból, świąd i pieczenie miejsc, na których zmiany się pojawiły. Niewielkie krostki zmieniają się też bardzo często w większe owrzodzenia i wybroczyny, przez co chory odczuwa ogromny dyskomfort. W wyniku swędzenia pocierane są wykwity skórne, które przemieniają się w rany. Co więcej, drapanie wykwitów powoduje przenoszenie się bakterii w inne miejsca i roznoszenia choroby na kolejne partie ciała.
Po więcej w artykule: Liszaj twardzinowy u mężczyzn.
Leczenie liszaja twardzinowego
Ponieważ pacjenci zgłaszają się po pomoc dopiero w zaawansowanej fazie choroby to najczęściej samo leczenie miejscowe maściami steroidowymi nie wystarcza i pacjent musi stosować antybiotykoterapię doustną. Kuracja trwa kilka tygodni i jest w pełni skuteczna. Pamiętajmy jednak, by odbywała się pod ścisłą kontrolą doświadczonych lekarzy: –
„Lekarze o różnych specjalizacjach stanowią kompetentny zespół ekspertów, co znacznie skraca czas terapii. Sprawia też, że postawienie diagnozy i wybór odpowiedniego dla danego pacjenta leczenia, jest optymalny i zmniejsza wszystkie ewentualne ryzyka”
– podkreśla dr Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica
, co roku leczący kilkaset przypadków liszaja twardzinowego u pacjentów z całej Polski.
Trzeba pamiętać, że nieleczony liszaj twardzinowy może być przyczyna powstawania niekomfortowych blizn a w skrajnych przypadkach można mówić nawet o pojawieniu się zmian nowotworowych.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem liszajtwardzinowy.pl