Najczęściej spotykane problemy reumatologiczne

 Choroby reumatologiczne, które inaczej nazywane są potocznie reumatyzmem to problemy, które dotyczą tkanek łącznych, kości oraz stawów. W większości przypadków przyczyną ich powstawania są stany zapalne wynikające z niekorzystnej reakcji autoimmunologicznej. Nieleczony bądź nieodpowiednio leczony reumatyzm doprowadza do silnego bólu a w skrajnych przypadkach nawet do usztywnienia bądź całkowitego unieruchomienia kości czy stawów.

Chociaż reumatyzm dotyczy najczęściej osób, które ukończyły 60 rok życia to medycy coraz częściej spotykają się z tym problemem również u osób młodych – duży wpływ na to ma nieodpowiedni tryb życia czy niewłaściwa dieta. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka zapobiegania reumatyzmu bądź niwelowanie jej objawów w początkowej fazie choroby. Trzeba wiedzieć, że leczenie chorób reumatycznych może być całkowicie skuteczne i zapobiegać jej rozwojowi. W innym przypadku choroby reumatologiczne doprowadzą do trwałej niepełnosprawności.

Do najczęściej występujących chorób, z którymi ma do czynienia reumatolog zalicza się dzisiaj:

  • zwyrodnienia stawów i kości,
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • oraz młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.

Bardzo często do reumatologa zwracają się także pacjenci, u których diagnozowany jest toczeń rumieniowaty, twardzina i zapalenie wielo mięśniowe.

W zakres przypadków reumatologicznych zaliczają się też choroby naczyniowe, takie jak martwicze zapalenia naczyń, guzkowe zapalenie tętnic oraz choroba Takayasu i choroba Behceta.

Warto wiedzieć, że reumatolog może zajmować się również łagodzeniem nowotworów, takich jak maziówczak czy szpiczak mnogi.

Leczenie reumatyzmu

 Leczenie reumatyzmu powinno rozpocząć się zawsze już po wystąpieniu pierwszych objawów tej choroby. Do takich zaliczają się zazwyczaj silne bóle stawów oraz sztywnienie kości bądź ich całkowite unieruchomienie.

Chociaż leczenie reumatyzmu przebiega długookresowo to jeśli reumatolog zastosuje właściwe środki, pacjent ma szansę na całkowite wyleczenie i zniwelowanie objawów. Dzięki temu jego sprawność fizyczna może wrócić do normy.

Na szczęście istnieje szereg środków, dzięki którym objawy reumatyzmu są niwelowane. W zależności od symptomów i diagnozy choroby zaleca się leczenie farmakologiczne, wśród którego wyróżnia się zarówno leki doustne jak i te do użytku zewnętrznego, na przykład w postaci maści i kremów przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Inną metodą leczenia chorób reumatologicznych jest kinezyterapia, czyli leczenie ruchem; tutaj wyróżnia się przede wszystkim aktywność fizyczną i zalecenia specjalnych ćwiczeń pod okiem specjalisty, które wchodzą w skład rehabilitacji. Dobrym sposobem są również masaże oraz środki rozgrzewające chociaż warto tutaj wspomnieć, że reumatolog może zalecić okłady chłodzące – wszystko zależy od przyczyny bólu.

Sprawdź także: Jak łagodzić ból stawów?

Nowoczesną metodą niwelowania objawów reumatyzmu jest również światłolecznictwo, które polega na nagrzewaniu poszczególnych partii ciała lampą z odpowiednim promieniowaniem.

Trzeba też zaznaczyć, że niedocenianą aczkolwiek skuteczną metodą walki z reumatyzmem może być terapia domowymi sposobami. Nie raz dobry wpływ przy walce z bólem ma spożywanie siemienia lnianego oraz miodu gryczanego.

Zostaw komentarz