W wyniku różnych chorób czy wypadków mogą pojawić się powikłania, które wydłużają proces powrotu do zdrowia. Tendencję do części z nich można ponadto odziedziczyć, co bezpośrednio podnosi ryzyko ich zaistnienia w określonym czasie. Jedną z takich dziedziczonych przypadłości jest nadmierne wydzielanie kolagenu podczas gojenia się ran i oparzeń na skórze.
Czym jest bliznowiec?
Jest to rozrośnięta w zbyt dużym stopniu blizna, która powstaje właśnie w wyniku zaburzonego procesu wydzielania kolagenu podczas gojenia. Nie ma znaczenia w wyniku jakiego urazu powstała rana. Może to być następstwo cięć wykonanych podczas operacji, oparzenia, a nawet ciężkiego trądziku. Schorzenie może pojawić się również w miejscach, w które ukąsił nas jakiś owad, lub gdzie się zadrapaliśmy, albo mieliśmy zastrzyk.
Objawy bliznowca
Objawy bliznowca są w pewnym stopniu podobne do innych dysfunkcji skórnych. Miejsce bliźnienia skóry może być wyjątkowo czułe na nasz dotyk czy otarcia materiałów; zaistnieć może również ból i swędzenie. W zaawansowanym stadium blizna zaczyna coraz to bardziej zwiększać swój rozmiar, niebezpiecznie upodabniając się do skórnej narośli. Czy można w jakiś sposób zapobiec powstaniu tego schorzenia? Na pewno dbanie i pielęgnacja skóry może być czynnikiem pomniejszającym potencjalne niebezpieczeństwo. Jednakże realna profilaktyka powinna opierać się na badaniach, które mogłyby wykazać czy dana osoba ma tendencję do tworzenia się bliznowców w wyniku urazów. Przy pozytywnej diagnozie, należy szczególny nacisk położyć na unikanie jakichkolwiek zabiegów chirurgicznych, gdyż ich następstwem może być właśnie powstanie bliznowca.
Sprawdź także: Liszaj płaski objawy i leczenie.
Jak leczyć bliznowca
Zacząć należy od tego, iż to schorzenie jest na tyle charakterystyczne, że podczas stawiania diagnozy nie są wymagana żadne skomplikowane badania. W momencie ustalenia skali, rozmiarów narośli lekarz przystępuje już do konstruowania procesu leczenia. Niestety trzeba się liczyć z tym, że może to być proces bardzo czasochłonny. Leczenie bliznowca może przebiegać dwutorowo i równocześnie mogą być stosowane różne techniki leczenia, jednakże zazwyczaj stosuje się farmakologiczną formę pomocy. Jeszcze w fazie rozrastania się narośli, używa się maści na zasadzie miejscowej aplikacji. Inną techniką jest wstrzykiwanie do bliznowca sterydów, które swoim działaniem hamują jego dalszy rozrost. Z kolei najnowsze osiągnięcia techniki i nauki, prowadzą lekarzy do metod nowatorskich. Coraz popularniejsze jest używanie lasera czy opracowanych według nowej formuły leków doustnych.
Chirurgia kosmetyczna
Opisane powyżej metody leczenia nie wyczerpują wszystkich stosowanych technik. Osoba chora zawsze może zwrócić się o pomoc również do chirurga, który zajmuje się chirurgią kosmetyczną. Zbyt duży przerost blizn może bowiem powodować nie tylko negatywne konsekwencje fizyczne i źle wpływać na kondycję fizyczną człowieka, ale również może odbijać się bardzo negatywnie na sferze psychiki danej osoby. Naprzeciw właśnie takim potrzebom wychodzi chirurgia kosmetyczna, która może być skuteczna właśnie tam, gdzie standardowe i nieinwazyjne metody leczenia schorzeń, nie dają już rady, okazują się być niewystarczające. Chociaż nie zawsze istnieje możliwość pełnego pozbycia się blizny, to jednak zawsze chirurdzy są w stanie zoperować ją w taki sposób, by jak najbardziej zminimalizować jej przerost i dać pacjentowi komfort. W zależności od oczekiwań taka forma leczenia może przebiegać różnie, ale niemal zawsze dokonuje się poprzez współpracę pacjenta i chirurga.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem portaldermatologiczny.pl