Pelagra – choroba 3D

Jest to schorzenie wynikające z bardzo dużych niedoborów witaminy b3 lub witaminy pp.

Jej pochodząca z łaciny nazwa dosłownie znaczy szorstka skóra. Pelagra najczęściej występowała w środowisku bardzo biednym oraz w kręgach gdzie się nadużywa alkoholu. W latach trzydziestych XX wieku była ona chorobą śmiertelną. Po tym czasie odkryto antidotum, czyli witaminę b3. W dzisiejszych czasach ta choroba występuje na terytorium Afryki, w miejscach gdzie panuje duże niedożywienie, w Egipcie oraz w Indiach, ze względu na dietę, ale i również w krajach wysoko rozwiniętych np. u osób z chorobą alkoholową.

 

Objawy pelagry

Nazwanie pelagry chorobą 3D wiąże się z występowaniem jej symptomów w trzech obszarach. Pierwszym z nich są stany zapalne skóry, czyli dermatitis, następnie jest biegunka, czyli diarrhoea oraz problemy z pamięcią, czyli dementia ( niedobór witaminy powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego). Objawami jakie niesie ze sobą rumień lombardzki są również zmiany skórne. Występują one głównie na dłoniach i przedramionach (nazywane są rękawicami pelagry) o raz na szyi zwane naszyjnikiem Cassala

(nazwa ta pochodzi od nazwiska lekarza, który jako pierwszy zdiagnozował chorobę). Oprócz rumienia przyjmują często postać trądziku, pęcherzy, egzem oraz wysypek. Ze strony układu pokarmowego oprócz biegunek występuje zapalenie jamy ustnej oraz zapalenie języka. Choremu może również towarzyszyć bezsenność, agresja, zaburzenie koordynacji ruchów, zmiany nastrojów, wymioty oraz kłopoty z koncentracją i pamięcią.

 

Leczenie

Jeśli choroba została w miarę wcześnie wykryta, leczenie potrafi przynieść zadowalające efekty. Polega ono przede wszystkim na podawaniu wysokich dawek witaminy PP. Przy tak dużych niedoborach należy spożywać ją w tabletkach. Dieta powinna być wzbogacona w produkty zawierające niacynę. Jest to zwłaszcza chude mięso, ryby, wątróbka oraz serca. Suszone brzoskwinie, banany oraz suszone daktyle również bogate są w tę witaminę.  Do codziennego jadłospisu powinny być także wprowadzone produkty takie jak: fasola, groch, orzechy ziemne oraz drożdże piwne. Dobrze do diety wprowadzić więcej przetworów mlecznych oraz jaj. Pelagra może być również spowodowana awitaminozą, wtedy oprócz suplementacji niacyny trzeba również podawać witaminę A i C.

 

Profilaktyka

W obecnych czasach zagrożenia zachorowania tą chorobą jest niskie. Jednak warto pamiętać o sposobie, w jakim się odżywiamy. Posiłek powinien być zbilansowany i zawierać jak najwięcej witamin. Powinniśmy również unikać używek takich jak alkohol czy papierosy.

Źródła:

http://drmalek.pl/arts/skuteczne-leczenie-rumienia-na-twarzy/

Zostaw komentarz