Pokrzywka jest dość powszechną chorobą, której doświadczyć może każdy z nas. Szacuje się, że zapada na nią co czwarta osoba. Czym jest ta choroba? Najogólniej mówiąc jest to wysypka. Pojawiające się na skórze zmiany przypominają bardzo te, które występują po poparzeniu przez pokrzywę – stąd też polska nazwa tej choroby. Warto dodać, że zmianom na skórze towarzyszy świąd, W zależności od przypadku zmiany skórne występują jedynie w postaci kilku wykwitów lub obejmują znaczną część powierzchni ciała.
W większości przypadków pokrzywka ustępuje po kilku dniach. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy nie mija nawet po kilku tygodniach przechodząc w tzw. formę przewlekłą.
Przyczyny powstawania pokrzywki.
Pokrzywka najczęściej jest reakcją organizmu na różne, szkodliwe dla niego czynniki. Może być ich bardzo wiele. Dlatego też pokrzywka bardzo często jest reakcją alergiczną na produkty, które spożywamy, leki, które przyjmujemy lub na kontakt ze skórą niektórych materiałów. Co więcej, choroba ta może czasem towarzyszyć innym schorzeniom takim jak: infekcje pasożytnicze, zakażenia wirusowe ( w tym między innymi zapalenie wątroby typu A, B i C, HIV) czy też zakażenia paciorkowcem. Dlatego też, jeśli zauważymy na naszej skórze swędzące pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym warto skontaktować się z lekarzem, który określi przyczyny powstawania zmian oraz dobierze najskuteczniejsze w danym przypadku leczenie. To znacząco przyspieszy proces powracania do zdrowia.
Sprawdź także: Łysienie coraz popularniejsza dolegliwość.
Leczenie pokrzywki.
Jeśli chodzi o leczenie tej choroby warto wiedzieć, że nie jest ono szczególnie skomplikowane. W większości przypadków polega na stosowaniu leków przeciwhistaminowych w dość wysokich dawkach. Skuteczne w leczeniu tej dolegliwości są również leki sterydowe, w tym maści, które nie tylko leczą, ale również łagodzą uciążliwy świąd. Warto pamiętać, że leczenie pokrzywki zawsze powinno odbywać się pod okiem lekarza. Tylko wtedy mamy bowiem pewność, że będzie ono nie tylko skuteczne, ale również całkowicie bezpieczne.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://naszezdrowie.org.pl/