Trądzik młodzieńczy – kiedy iść z dzieckiem do dermatologa?

Trądzik młodzieńczy jest zjawiskiem dość typowym, gdyż wiąże się z okresem dorastania. Dotyka większość dorastających dzieci, nierzadko towarzyszy im aż do wczesnej dorosłości. Przybiera różne formy i stopień nasilenia. W przypadku jednych objawia się drobnymi krostkami, pojedynczymi wypryskami, zaskórnikami i rozszerzonymi porami, a w przypadku drugich poważnym trądzikiem, który wymaga specjalistycznego leczenia. Kiedy zdecydować się na wizytę u lekarza, aby stopień nasilenia trądziku ocenił dermatolog dziecięcy?

Odpowiedni dobór kosmetyków

Pielęgnacja cery trądzikowej wymaga wysiłku i systematyczności. Jeśli problemom towarzyszy tłusty lub mieszany typ cery, dbanie o nią jest jeszcze bardziej skomplikowane, gdyż nadmiar sebum jest idealną pożywką dla bakterii. W kosmetyczce każdego dorastającego nastolatka powinien znaleźć się zestaw do mycia, tonizowania i nawilżania cery. Wyboru należy dokonać oceniając swój typ skóry i stopień nasilenia problemu. Jeśli skóra jest cała czerwona i pokryta krostami, należy wybierać delikatne produkty przeciwtrądzikowe kupione w dobrej drogerii lub aptece.

Warto zapytać o zdanie dermatologa

Dermatolog dziecięcy zawsze doradzi, jakie kosmetyki będą najskuteczniejsze, może też wypisać odpowiednie leki, które złagodzą stan zapalny. Nie warto zwlekać z tą wizytą. Odpowiednio wcześniej podjęte leczenie uchroni dziecko przed nieestetycznymi bliznami i rozszerzonymi porami.
Zdarza się jednak, że zanim zdecydujemy się na pomoc specjalisty, z trądzikiem walczymy dużo czasu – nawet kilka lat. Cera zamiast poprawiać się, jeszcze bardziej się pogarsza, pojawiają się nowe zmiany i jesteśmy bezsilni. W akcie desperacji decydujemy się na ostateczny krok. Okazuje się, że dermatolog dziecięcy jest dla naszego dziecka wybawieniem z sytuacji.

Jak wygląda wizyta

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadzi rozmowę, dopyta się, kiedy pojawił się trądzik, w jaki sposób przebiega. Część problemów skórnych może wynikać z nagromadzonego się stresu i problemów emocjonalnych naturalnych dla okresu dorastania. Dermatolog może również spróbować zdiagnozować problem w tym obszarze. Często pomaga sama rozmowa, wysłuchanie dziecka przez dermatologa i (lub) rodzica. Wizyta z pewnością skończy się uzyskaniem konkretnych wskazówek: jak myć cerę, w jaki sposób o nią dbać i przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne, jak dobierać kosmetyki. Lekarz doradzi młodym dziewczynom, jakie podkłady i pudry używać, jak je nakładać na twarz i zmywać, chłopcom pokaże, jak golić pierwszy zarost tak, aby nie podrażniać skóry i nie pogarszać zmian na niej.

źródła:

http://www.e-hipokrates.com/baza-wiedzy/lekarze-pacjentom/zabiegi-kosmetyczne-polecane-dla-cery-naczyniowej.html

http://fryzuranadzis.pl/magazyn/rozszerzone-naczynka-co-musisz-wiedziec-przed-wizyta-u-dermatologa/

Zostaw komentarz