Podstawą w diagnozowaniu łysienia jest badanie włosów za pomocą specjalnych metod, dzięki czemu można poznać przyczynę nadmiernej uraty włosów. Jednym z najczęściej stosowanych badań włosów jest trichogram. Okazuje się, że źródłem problemu mogą być różne czynniki. Dzięki kompleksowej diagnostyce, która pozwala na dokładne badanie włosa i skóry głowy, specjalista może postawić prawidłową diagnozę i dopasować indywidulną terapią. Niektóre choroby włosów oraz skóry głowy związane z łysieniem mogą zostać skutecznie wyleczone. Ważne jest jednak to, aby zgłosić się do trychologa już po zaobserwowaniu siebie pierwszych problemów z włosami.
Do czego służy trichogram?
Do badania włosów służy wiele testów klinicznych i specjalistycznych narzędzi, a jednym z najważniejszych i najczęściej wykonywanych badań jest trichogram. Jest to klasyczne badanie polegające na pobraniu od pacjenta około stu włosów z różnych okolic głowy wraz z cebulkami. Każdy włos jest dokładnie badany pod kątem nachylenia w stosunku do opuszki, zabarwienia opuszki włosa, kształtu oraz osłonki łodygi. Wynik badania jest przedstawiany jako procentowy udział włosów anagenowych, katagenowych oraz dystroficznych.
Trichogram jest badaniem opierającym się przede wszystkim na ocenie fazy wzrostu włosów. U zdrowych osób, które nie mają problemów z wypadaniem włosów obserwuje się, że we fazie wzrostu znajduje się od osiemdziesięciu do dziewięćdziesięciu procent włosów, we fazie przejściowej – poniżej jednego procenta, we fazie spoczynku jest piętnaście procent włosów, a liczba połamanych włosów wynosi do piętnastu procent. W przypadku zwiększonej liczny włosów w fazie anagenowej bądź w telogenowej można już mówić o patologicznym wzroście włosów. Trichogram jest badaniem pozwalającym uzyskać informacje o proporcjach włosów w poszczególnych fazach, dzięki czemu można rozpoznać typ łysienia anagenowy, telogenowy bądź mieszany.
W jakich przypadkach wskazane jest wykonanie trichogramu?
Podstawowym wskazaniem do wykonania trichogramu jest ustalenie przyczyny nadmiernego wypadania włosów. Najczęstszym wskazaniem do badania włosów jest łysienie męskie androgenowe. W zależności od nasilenia choroby, w trichogramie można zaobserwować wzrost liczny włosów telogenowych.
Trichogram wykonuje się także w przypadku łysienia androgenowego u kobiet, łysienia plackowatego oraz polekowego. Warto wiedzieć, że we włosach bardzo długo utrzymują się pozostałości trucizny, co jest niezwykle pomocne w badaniach sądowych.
Czytaj więcej: http://drtrycholog.pl/zabiegi/trichogram/
Jak przygotować się do trichogramu?
Trichogram polega na wyrwaniu przez lekarza z różnych miejsc skóry głowy od pięćdziesięciu do stu włosów w celu obejrzenia ich pod mikroskopem i ustalenia fazy wzrostu na podstawie wyglądu korzenia. Do badania trzeba się odpowiednio przygotować, czyli co najmniej na dwa tygodnie przed planowanym badaniem należy powstrzymać się od farbowania włosów, a na trzy do pięciu dni przed wykonaniem trichogramu nie można myć włosów. Nie wolno także stosować żadnych preparatów do pielęgnacji włosów, preparatów leczniczych ani też produktów do stylizacji włosów. Prawidłowy trichogram wskazuje na przynajmniej osiemdziesiąt procent włosów będących w fazie wzrostu.
Zobacz też: http://portaldermatologiczny.pl
Leczenie łysienia wciąż jest traktowane trochę jak śmieszki z nastolatek, które mają trądzik. A tymczasem nie ma w tym nic dziwnego, ani tym bardziej śmiesznego. Wypadanie włosów to poważna sprawa bo zwłaszcza jak zaczyna się u młodego człowieka to świadczy o jakiejś chorobie, którą trzeba jak najszybciej wyleczyć.
Czy podczas trichogramu włosy się wyrywa czy tylko przekręca i ogląda? Bo namawiają mnie na to badanie, ale mam bardzo wyczuloną skórę na głowię i po prostu boję się bólu podczas wyrywania, więc jeśli to badanie włosów jest z tym związane, to ja nie chcę przyspieszać tego procesu łysienia i wolę żadnych badań tak inwazyjnych nie przeprowadzać.