Usuwanie blizn

Blizny to nie tylko dysfunkcja natury estetycznej, ale również uciążliwe zmiany skórne, które niejednokrotnie prowadzić mogą do zaburzeń na tle fizycznym. Dermatolodzy wyróżniają trzy główne rodzaje blizn patologicznych i wszystkie należałoby bezwzględnie usuwać. To przede wszystkim blizny przerostowe, które pojawiają się w wyniku uszkodzenia tkanki skórnej, w miejscu rany. Wyróżnia się tez keloidy, które niestety maja tendencję do wykraczania poza obszar uszkodzonej skóry a także blizny zanikowe – te powstają w wyniku stanów zapalnych tkanki, na przykład są efektem przewlekłego trądziku.

Niestety, blizny patologiczne występują najczęściej na tkance najbardziej podatnej na uszkodzenia, a co za tym idzie, na skórze najbardziej widocznej. Tutaj wymienić można chociażby skórę twarzy, barki, ramion, płatków uszu czy mostka. Blizny pojawić się mogą w tych miejscach w ramach urazu mechanicznego skóry jeśli doszło do uszkodzenia w linii przeciwległej do jej napięcia, ale też po szczepieniu czy poparzeniu.

 

Jak rozpoznać blizny?

 

Warto wiedzieć, że cały proces powstawania blizn patologicznych trwa średnio 6 miesięcy. W początkowej fazie zmiana skórna tego rodzaju jest czerwona, dopiero z czasem staje się gładka i jasna, często nawet jaśniejsza od skóry.

Sprawdź także: Co to jest mezoterapia?

Blizny są reakcja na nieprawidłowe gojenie się tkanki skórnej i właśnie dlatego bardzo często pojawiają się w niekorzystnymi uwypukleniami. Niestety, w całym procesie tworzenia się blizny pacjent może czuć duży dyskomfort. Miejsce, w którym powstaje blizna może boleć, piec, swędzieć, „ciągnąć” – nierzadko nie pozwala to na normalne funkcjonowanie. Dodatkowo, uwypuklenia mogą stać się przyczyną kolejnych urazów mechanicznych skóry.

 

Jak usuwać blizny?

 

Musimy wiedzieć, że blizny patologiczne mają dużą tendencję do nawrotów. Właśnie dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego leczenia, które pozwoli zminimalizować to ryzyko. „Bardzo ważne jest więc doświadczenie kliniczne lekarza. Proces leczenia blizn patologicznych doskonale pokazuje, że w dermatologii cały czas trzeba się rozwijać, uczyć nowych rzeczy i być na bieżąco z osiągnięciami świata naukowego. Tylko to pozwala na zapewnienie pacjentowi pełnego komfortu oraz najskuteczniejszego leczenia i tylko lekarzy o takich predyspozycjach i podejściu do zawodu zatrudniamy” – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Okazuje się, że dobrze dobrana terapia zmniejsza ryzyko nawrotów nawet do 20%, przy czym należy zaznaczyć, że złe leczenie powoduje możliwość nawrotów blizn nawet w 80% przypadków. W usuwaniu blizn pomocnych staje się co najmniej kilka sposobów jednak najlepiej jest, gdy terapia składa się z łączenia kilku metod jednocześnie. Jeszcze do niedawna najczęściej stosowano wycięcia chirurgiczne, dzisiaj dużo częściej sięga się po metody z zakresu medycyny estetycznej. Mowa tutaj o laseroterapii, krioterapii czy radioterapii. Dodatkowo stosować można preparaty silikonowe czy terapie uciskowe.

http://twojwenerolog.pl/inne/usuwanie-blizn/
http://www.artykulynazdrowie.net.pl/zabiegi/usuwanie-blizn/

Zostaw komentarz