Chrapanie – to nie tylko uciążliwe ale również groźne

Osoby, które chrapią powinny być pod stałą kontrolą laryngologa. Trzeba zauważyć, że przypadłość ta jest nie tylko uciążliwa, ale i groźna. W skrajnych przypadkach może przyczynić się do trwałego uszkodzenia organizmu a nawet śmierci. Chrapanie jest dzisiaj uznawane za osobną jednostkę kliniczną, która podlega terapii. Na szczęście są dzisiaj skuteczne metody, dzięki którym ta dolegliwość może zostać zniwelowana.

Kto cierpi na chrapanie?

Według najnowszych badań osoby chrapiące to już nie tylko te, które borykają się z zaburzeniami oddychania czy dysfunkcją nosa. Rzeczywiście, do tej pory uznawano, że osoby chrapiące to te z krzywą przegrodą nosową, polipami w nosie czy przerośniętymi migdałkami. Dzisiaj wiemy już, że ci którzy chrapią mogą cierpieć na przewlekłą alergię, mają nieprawidłową budowę gardła bądź borykają się z nieustającymi infekcjami. Okazuje się również, że na chrapanie bardziej narażone są osoby, które przyjmują środki nasenne, są otyłe, spożywają w nadmiernej ilości alkohol oraz palą papierosy.

Cierpisz na tę dolegliwość? Sprawdź : Leczenie chrapania w Gdańsku

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Chrapanie rzeczywiście może występować sporadycznie. Tak dzieje się na przykład w momencie przeziębienia organizmu, kiedy nieżyt nosa uniemożliwia oddychanie przez sen. Bardzo często chrapanie występuje też w wyniku przemęczenia. Konsultacji lekarskiej wymagają jednak bezwzględnie osoby, które chrapią notorycznie. Przez to uniemożliwiają spokojny sen sobie oraz innym domownikom. To zresztą współlokatorzy alarmują najczęściej o problemie bowiem chory nie zdaje sobie z niego sprawy – chrapie przez sen. W zaawansowanym stadium choroby chrapanie jest jednak tak silne, że może wręcz wybudzać pacjenta, zakłócając jego zdrowy sen. Do niebezpiecznej wręcz sytuacji dochodzi w momencie, kiedy chrapaniu towarzyszy bezdech senny. Ta dolegliwość doprowadza do niedostarczania odpowiedniej ilości tlenu do płuc – bezdechy senne mogą pojawiać się nawet kilka razy w ciągu nocy a chory przestaje wtedy oddychać na co najmniej kilkanaście sekund. To przypadki, w których osoby chrapiące powinny skonsultować się jak najszybciej z laryngologiem.

Powikłania chrapania

Bagatelizowane chrapanie może doprowadzić do niedotlenienia krwi oraz mózgu. W efekcie pacjent wykazywać będzie nadciśnienie czy choroby wieńcowe. Uznaje się, iż osoby chrapiące są dużo bardziej narażone na wystąpienie zawału serca a nawet udaru mózgu – są to przypadki bezpośrednio zagrażające trwałemu uszkodzeniu narządów a nawet życiu. Praktycznie każda osoba chrapiąca cierpi też na przewlekłe przemęczenie.

Sprawdź także: Objawy alergii

To z kolei wiąże się z mniejszą koncentracją uwagi, zdolnością do zapamiętywania, efektywnością zawodową. W medycynie znane są przypadki, w których osoby chrapiące zapadały na depresję.

Jak leczyć chrapanie?

Na szczęście są skuteczne metody, dzięki którym możliwe jest niwelowanie chrapania. Jeszcze do niedawna chrapanie leczono tylko w sposób chirurgiczny. Dzisiaj metodę dobiera się indywidualnie patrząc przede wszystkim na przyczynę chrapania. W przypadku przerośniętych migdałów, zbyt wiotkiego podniebienia czy dysfunkcji przegród nosowych z ogromną skutecznością wykorzystuje się zabiegi, takie jak laseroterapia czy kriochirurgia. Pomocniczo stosuje się też farmakoterapię.

KOMENTARZE

Zostaw komentarz