Czym zajmuję się wenerolog?

Wenerologia to jedna z licznych dziedzin medycyny. Zajmuje się ona leczeniem chorób przenoszonych drogą płciowo, czyli inaczej mówiąc chorób wenerycznych. Tym o czym warto pamiętać jest to, że wenerologia nie jest samodzielną specjalizacją, ponieważ zdobywa się ją razem ze specjalizacją dermatologiczną.

Nie oznacza to jednak, że każdy dermatolog pomoże nam w problemach wenerologicznych. Lekarze zazwyczaj precyzują swoje umiejętności, oznacza to, że jedni zajmują się bardziej problemami skórnymi, a inni zajmują się bardziej problemami wenerologicznymi. Jeśli podejrzewasz, że mogłeś zachorować na infekcję płciową, twoim lekarzem powinien być wenerolog.

Czym dokładnie zajmuje się wenerolog?

Lekarze z taką specjalizacją zajmują się diagnozą i leczeniem chorób wenerycznych, czyli przenoszonych drogą płciową. Na przykład:

Wirusowe:

– Opryszczka narządów płciowych

-Infekcja wirusem HIV

-Infekcja brodawczakiem ludzkim HPV

-infekcja wirusem Epstein-Barr

-infekcja wirusem HTLV

-infekcja wirusem WZW

Bakteryjne:

kiła

-chlamydioza

rzężączka

Kiedy trzeba umówić się z lekarzem specjalistą?

Do lekarza należy się zgłosić jeśli na narządach płciowych zobaczymy niepokojące objawy:

– owrzodzenia

– łuszczenie skóry

– zaczerwienienie

– ból

Jak najszybciej należy się wybrać do lekarza jeśli zobaczymy nieprawidłowe wydzieliny o dziwnym kolorze bądź zapachu. Jeśli twój partner seksualny zachorować na którąś z chorób wenerycznych, koniecznie musisz skontaktować się z wenerologiem, aby przeprowadzić niezbędną diagnostykę.

Jak wenerolodzy przeprowadzają diagnostykę?

Diagnostyka specjalistyczna, jaką posługują się lekarze dermatolodzy i wenerolodzy to między innymi:

-mikrobiologia

-mikologia kliniczna

-histopatologia ( jest to ocena tkanek pod mikroskopem)

-fotobiologia (jest to ocena tkanek z wykorzystaniem różnego światła)

Co musi umieć lekarz specjalista z zakresu wenerologii i dermatologii?

-pobieranie wycinków skóry do badań,

-testy naskórkowe,

– badanie przy pomocy aparatów ze światłem UVA i UVB i interpretacja wyników,

-pobieranie materiału z dróg moczowych i dróg płciowych, aby wykonać niezbędne badania diagnozujące choroby przenoszone drogą płciową.

– podstawowe umiejętności z dziedziny dermachirurgii, takie jak: usuwanie brodawek, wrastających paznokcji, ciał obcych oraz umiejętność właściwego zabezpieczenia i transportu materiału do dalszych badań.

O czym warto pamiętać? W przeciwieństwie do innych lekarzy specjalistów, aby zgłosić się do wenerologa nie potrzebujmy skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Więc Więcej informacji znajdziesz na Poradnikzdrowia.net portalu medycznym.

Zostaw komentarz