Podwyższona temperatura, katar oraz kaszel to typowe objawy przeziębienia, który każdy z nas doskonale zna. Zamiast więc czekać w długiej kolejce do lekarza, warto działać , sięgając po domowe sposoby na redukcję uciążliwych dolegliwości, zanim choroba w pełni się rozwinie.
Katar należy do najbardziej charakterystycznych objawów przeziębienia. Wiele osób twierdzi, że nie działają na niego żadne środki farmakologiczne, musi sam odejść, można go jedynie załagodzić, na przykład poprzez przygotowanie domowej inhalacji. Rozszerza ona naczynia krwionośne, zwiększając dopływ krwi do błon śluzowych. W dodatku jest niezwykle łatwa do przygotowania. Do miski należy wsypać garść rumianku i zalać gorącą wodą, a następnie wdychać przez kilka minut. W walce z katarem przydatny może być również czosnek. Trzy ząbki należ pokroić w słupki i zawinąć w szmatkę, a następnie trzymać pod nosem, najlepiej przez dzień i noc.
Uporczywy kaszel można zredukować poprzez natarcie klatki piersiowej kamforą. Po takim zabiegu należy ubrać się ciepło i natychmiast położyć się do łóżka. Innym sposobem na suchy kaszel jest przygotowanie naparu z jednej paczki prawoślazu i lukrecji, zalanej 1/3 szklanki wrzącej wody. Mieszaninę należy pić 3 razy dziennie. W leczeniu mokrego kaszlu przydatny jest syrop z czosnku, który należy pić kilka razy dziennie. Zmiażdżone ząbki zalewa się sokiem z 2 cytryn i kilkoma kroplami przegotowanej wody.
Ból głowy ustanie, gdy we skronie wcierać będziemy kilka kropel olejku miętowego, eukaliptusowego czy też rozmarynowego. Najpierw musimy jednak sprawdzić, czy nie jesteśmy uczulenie na te substancje.
Przeziębienie zwalczać można również poprzez zastosowanie syropu cebulowego. Warzywo należy drobno posiekać, zalać miodem i odczekać, aż puści soki. Mieszaninę pić po łyżeczce, powtarzając czynność kilka razy w ciągu dnia. Gdy jednak objawy nie ustępują, warto udać się do lekarza. Artykuł powstał przy współpracy z portalem medycznym poradnikzdrowia.net.