Niestety, okazuje się, że na silne bóle głowy a nawet stany migrenowe aż trzykrotnie częściej cierpią kobiety. Wpływ na to mają przede wszystkim zaburzenia hormonalne – pierwsze bóle głowy u kobiet występują już w wieku dojrzewania a później najczęściej przed menstruacją.
Warto również wiedzieć, że przyczyną silnego bólu głowy może być silne napięcie nerwowe. Sam neurolog zwraca uwagę na fakt, iż pod wpływem stresu zwykle dochodzi do napięcia mięśni. W wyniku tego do mózgu dopływa mniejsza ilość krwi, mniej tlenu i mniej wartości odżywczych. Co więcej, samo natężenie bólu może być różne w zależności od naszego samopoczucia – osoby szczęśliwe odczuwają mniejszy ból aniżeli ci, którzy są wiecznymi pesymistami bądź są przemęczeni.
Ból głowy najczęściej zwalczany jest farmakoterapią, czyli przeciwbólowymi tabletkami, jakie dostępne są w aptece i licznych sklepach bez recepty. Szereg z nas stosuje również domowe sposoby walki z migreną, na przykład poprzez stosowanie chłodnych okładów.
Sprawdź także: Co to jest fizykoterapia?
To odpowiednie metody jeśli ból pojawia się sporadycznie, natomiast jeżeli jest przewlekły i narastający koniecznym jest udanie się do neurologa. To właśnie neurologia jest tą dziedziną medyczną, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób związanych z ośrodkowym układem nerwowym a jego podstawą jest właśnie głowa i mózg.
W celu leczenia zdiagnozowanej choroby neurologicznej, której jedną z objawów jest właśnie silny ból głowy należy wykonać szereg badań zleconych przez neurologa. Nigdy nie należy leczyć się na „własną rękę” bowiem takie działanie może tylko pogłębić problem i doprowadzić do trwałych zmian układu nerwowego.
Czy to migrena? Jakie są na nią sposoby?
Z medycznego punktu widzenia, migrena jest przewlekłą chorobą układu neurologicznego, która objawia się silnymi, nagłymi napadami bólu głowy. Niepokojący jest przy tym fakt, iż chociaż jeszcze kilka lat temu na tego rodzaju schorzenie cierpiały przede wszystkim osoby w średnim wieku to każdego roku wiek ten ulega obniżeniu.
Co więcej, neurolodzy potwierdzają, iż na migrenę cierpi trzy razy więcej kobiet aniżeli mężczyzn.
Ponieważ objawy tej choroby bardzo często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie – występuje nie tylko tępy ból głowy, ale także światłowstręt czy nudności, to szereg pacjentów poszukuje sposobów na walkę z migreną i łagodzenie jej syndromów.
Pierwszym krokiem powinna być przede wszystkim wizyta u neurologa. To właśnie lekarz o tej specjalizacji zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem tego rodzaju schorzeń.
Rozpoznanie choroby przebiega przede wszystkim w oparciu o szczegółowy wywiad z pacjentem. Jeśli napady bólu występują co najmniej 72 godziny i przebiegają w etapach nawet kilkumiesięcznych z wyraźnymi przerwami to z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z migreną.
Tak naprawdę nie wiadomo, jaka jest przyczyna migreny. Uznaje się, że mogą ją wywoływać zaburzenia hormonalne, stres a nawet warunki środowiskowe. Migrenę wywołuje także otyłość, niedoczynność tarczycy a także nadciśnienie tętnicze.
Leczenie migreny zawsze powinno przebiegać pod kontrolą lekarza, jakim jest neurolog. To właśnie on dobiera najlepszą metodę walki z tą neurologiczną chorobą. Może być to farmakoterapia, ale równie często zaleca się zmianę trybu życia, odpowiednią dietę czy domowe sposoby, takie jak stosowanie chłodnych okładów.