Kiedy zgłosić się do urologa?

Chociaż uznaje się, że urolog jest lekarzem, do którego zgłaszają się jedynie mężczyźni to trzeba zaznaczyć, że specjalista tego rodzaju jest pomocny także kobietom i dzieciom, w zależności od typu dolegliwości.

Urolog to nie tylko lekarz, który zajmuje się leczeniem chorób męskich narządów płciowych. To specjalista od schorzeń układu moczowo płciowego różnego rodzaju, łącznie z nerkami, moczowodami czy nadnerczem. Właśnie dlatego do jego gabinetu może pukać każdy.

Okazuje się, że schorzenia, których leczeniem zajmuje się właśnie urolog są zwykle na tyle uporczywe i dające silny dyskomfort chorym, że nieodzownym staje się wizyta u lekarza. Najczęściej już pierwsze symptomy choroby zmuszają do konsultacji z lekarzem.

Wydaję Ci się, że potrzebujesz pomocy? Zbadaj się o specjalisty: Urolog Gdańsk, Urolog Szczeciń, Urolog Warszawa.

 

Do urologa powinien zgłosić się każdy, kto odczuwa jakiekolwiek zaburzenia z oddawaniem moczu. Może to być wielomocz czy częstomocz jak również ból bądź pieczenie podczas wizyty w toalecie. Co więcej, niepokojącym objawem jest widoczna krew w moczu oraz jego nienaturalna barwa czy inny niż zawsze strumień jego oddawania. Urolog czeka tez na pacjentów, którzy odczuwają ból z dolnej partii pleców, który może być związany z zaburzeniami pracy nerek.

Urolog przyjmuje również pacjentów z chorobami wenerycznymi czy zakażeniami układu płciowego – to one zresztą mają bardzo często wpływ na pracę układu moczowego.

Mężczyźni zwracają się do urologa zwykle w wyniku dyskomfortu związanego ze schorzeniami narządów płciowych – prostata, choroby weneryczne, zapalenia prącia czy przerost prostaty to nierzadkie choroby, które skutecznie leczy urolog.

Jakie choroby leczy urolog?

Urolog jest specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem, profilaktyką oraz leczeniem chorób związanych z układem moczowo płciowym. Jego zadaniem jest zlecenie takiej terapii, dzięki której funkcje takich organów jak nerki, nadnercza czy męskie narządy płciowe funkcjonowały prawidłowo.

Pamiętajmy, że chociaż urolog kojarzony jest najczęściej z chorobami męskimi to równie często korzystają z jego wiedzy i doświadczenia również kobiety i dzieci. Urolog to nie tylko specjalista, który zna się na sprawnym funkcjonowaniu układu moczowo płciowego, ale do tego rodzaju profesjonalisty należy udać się w przypadku wystąpienia nowotworów , chorób nerek, cewki moczowej czy pęcherza.

Urolog otacza opieką osoby, które cierpią zarówno na przewlekłą niewydolność nerek, powstałą w wyniku licznych czynników jak i schorzeń nagłych i ostrych w przebiegu – na przykład białkomocz, krwiomocz czy wielomocz.

Lekarz o tej specjalizacji zajmuje się również leczeniem pacjentów z wadami wrodzonymi. Do takich zaliczać się mogą nieprawidłowości naczyń nerkowych, torbielowatość bądź stulejka.

Najczęściej jednak pacjenci, którzy trafiają do urologa cierpią na stany zapalne układu moczowego, które wywołane są nierzadko zakażeniami grzybiczymi, na przykład w wyniku chorób wenerycznych. Przed gabinetem urologicznym często spotkać można również osoby, u których diagnozuje się kamicę nerkową.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem chorobyukladumoczowego.pl

Zostaw komentarz