Mikrodermabrazję najczęściej wykonuje się w obrębie twarzy chociaż swoje zastosowanie zabieg ten może mieć także na innych częściach ciała. To jednak twarz narażona jest w największym stopniu na fotostarzenie się skóry a właśnie te oznaki ma zwalczać przede wszystkim mikrodermabrazja.
W jakich przypadkach warto skorzystać z zabiegu?
Fotostarzenie skóry to nic innego jak utrata jej jędrności, pojawienie się pierwszych zmarszczek i przesuszenie w wyniku nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych UV. Oczywiście nie jest to jedyne wskazanie do wykonania tego rodzaju zabiegu. Mikrodermabrazja może być wykonywana w celach spłycenia zmarszczek mimicznych, niwelowania przebarwień, blizn po trądzikowych, rozstępów czy usuwania cellulitu.
Na czym polega zabieg?
Mikrodermabrazja zaliczana jest do jednych z najbardziej łagodnych peelingów mechanicznych, jakie wykonywane są w gabinetach dermatologicznych oraz klinikach medycyny estetycznej. Złuszczanie zrogowaciałego naskórka i dogłębne oczyszczanie twarzy następuje w tym przypadku przy pomocy urządzenia ze specjalną głowicą, dzięki której lekarz może dokładnie kontrolować głębokość złuszczania skóry.
Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny. Nie powoduje obrzęków, skóra może być jedynie zaczerwieniona przez kilka godzin po wykonaniu zabiegu. Mikrodermabrazja trwa od kilku minut do godziny w zależności od partii ciała. W celu uzyskania najlepszych efektów wskazane jest wykonanie co najmniej 6 zabiegów w miesięcznych odstępach. Pamiętajmy jednak, że zasadność wykonania zabiegu, jego intensywność i częstotliwość powinien określać lekarz specjalista.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Głównie są to otwarte rany na skórze, aktywna opryszczka czy stany zapalne. Mikrodermabrazja nie może być też wykonana w przypadku łuszczycy bądź grzybicy skóry. Uznaje się, że przeciwwskazaniem jest trądzik chociaż warto przy tym zaznaczyć, że to właśnie blizny po trądzikowe są czynnikiem, dla którego zabieg jest wykonywany. Są jednak i takie odmiany trądziku, gdzie mikrodermabrazja nie może być wykonana. To na przykład trądzik różowaty I stopnia. W tej fazie rumień utrzymuje się dłużej lub może występować stale. Na skórze, szczególnie policzków, widoczne są liczne naczynka. Pacjenci skarżą się na uczucie pieczenia i palenia oraz nietolerancję większości kosmetyków. W fazie tej obserwuje się już trwałe uszkodzenie oraz poszerzenie naczyń – mówi dr n. med. Marta Malek, dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.
Powikłania po zabiegu
Działania uboczne po wykonaniu mikrodermabrazji praktycznie nie występują. U osób z wrażliwą, skłonną do podrażnień skórą można zauważyć lekkie zaczerwienienie skóry, które utrzyma się najdłużej kilka godzin. Osoby z ciemną karnacją bądź te, które wcześniej poddawał się opalaniu słonecznemu bądź w solarium mogą zaważyć po zabiegu liczne przebarwienia skóry.
Tak naprawdę większym ryzykiem powikłań obarczony jest lekarz wykonujący zabieg. Nigdy nie powinien on wdychać opiłków kryształków, które służą do złuszczania skóry, pacjent zresztą powinien chronić przed nimi oczy zakładając specjalne okularki.
Pamiętajmy, że mikrodermabrazja może być szkodliwa jeśli bezpośrednio po tym mechanicznym peelingu na skórę nałożony zostanie zbyt intensywny krem, nie można też stosować kwasów kosmetycznych zaraz po zabiegu. O tym, jakie środki stosować i jak pielęgnować cerę po zabiegu może decydować tylko lekarz.