Objawy gruczolaka – sprawdź nim będzie za późno

Mniej więcej po przekroczeniu czterdziestego roku życia, mężczyzna przechodzi przez tak zwane przekwitanie. W tym okresie dojść może do wielu zmian o podłoży hormonalnym, między innymi w strukturze i działaniu prostaty.

Najczęstszym problemem jest jej przerost, który w pewnych przypadkach może prowadzić do raka tego narządu. Zanim jednak pojawi się nowotwór właściwy, prostata może zostać dotknięta tak zwanym gruczolakiem. Określany jest on jako stan przednowotworowy (bądź wczesny nowotwór), dlatego naszym zadaniem powinna być błyskawiczna reakcja na wszelkie objawy, tak aby nie doprowadzić do najgorszego.

Przyczyny gruczolaka

Co jednak jest przyczyną powstania gruczolaka prostaty? W pierwszej kolejności urolog wskaże na wspomniane wcześniej zmiany hormonalne, typowe dla andropauzy. Jest to oczywiście prawda, gdyż, jak wskazują badania, hormony są odpowiedzialne za rozwój choroby w ponad 90% przypadków.

Mimo tego, niewielki wpływ mają także inne czynniki. W tym miejscu wymienić należy przede wszystkim nawyki żywieniowe, aktywność seksualną oraz uwarunkowania natury genetycznej. Istnieje bowiem pewna grupa chorych, która niejako dziedziczy problemy związane z przerostem prostaty.

Objawy gruczolaka

Gruczolak charakteryzuje się tym, iż przez dłuższy okres występuje w formie bezobjawowej. Wszystko to sprawia, że nawet najmniejsze nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu prostaty powinny być dla nas alarmujące.

Pierwsza z nich dotyczy zazwyczaj poważnych trudności w prawidłowym oddawaniu moczu. Nasze wizyty w łazience stają się częstsze, jednak mimo tego nie jesteśmy w stanie opróżnić pęcherza w sposób całkowity. Bardzo często oddawaniu moczu może towarzyszyć także poważny ból oraz nieprzyjemne pieczenie. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko przez to, że gruczoł krokowy, który w wyniki choroby zwiększa swoją objętość, „nachodzi” i naciska na cewkę moczową. Sytuacja ta prowadzi zaś do opisanych wyżej trudności.

Jeżeli więc jesteśmy zmuszeni do częstego wstawania w nocy, a opróżnienie pęcherza jest wręcz niemożliwe, może być to znak, że w naszym ciele rozwija się gruczolak prostaty. W takiej sytuacji powinniśmy udać się do urologa. Jeżeli tego nie zrobimy, objawy będą się nasilać. Do kłopotów z wypróżnieniem dodać należy ciągły, tępy ból w okolicach podbrzusza, parcie na pęcherz, problemy z erekcją oraz krew, która pojawi się w moczu. Nasilenie tego typu objawów będzie oznaczać, że gruczolak rozwinął się do postaci nowotworowej i staje się nieuleczalny.

Szybka reakcja

Dlatego też tak ważne jest zwracanie uwagi na omówione objawy, co pozwoli natychmiast rozpoznać chorobę i rozpocząć skuteczną kurację. Pamiętajmy, że jedynie pierwsza faza choroby jest możliwa do całkowitego wyleczenia.

Niestety, problemy z prostatą wśród mężczyzn łączą się także z dolegliwościami natury psychicznej. Nie potrafimy poradzić sobie z kłopotami, które rzekomo obniżają naszą „męskość”, dlatego najzwyczajniej w świecie wstydzimy się wizyty u lekarza w tej sprawie. Jest to oczywiście myślenie błędne, zwłaszcza w sytuacji, w której istnieją sposoby na pozbycie się wczesnej gruczolaka prostaty.

W tym celu przeprowadza się kurację farmakologiczną, zazwyczaj na bazie antybiotyków. Urolog ponadto cały czas sprawdza, jak zachowuje się gruczolak. Jeżeli rozwija się on nawet podczas leczenia, może dojść do jego chirurgicznego usunięcia.

Jeżeli więc nie chcemy paść ofiara raka prostaty, powinniśmy reagować na wszelkiego rodzaju zmiany w funkcjonowaniu prostaty. W innym wypadku może być bowiem za późno.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://twojwenerolog.pl/

Zostaw komentarz