Oznaki starzenia się skóry twarzy

Utrata jędrności, zmarszczki oraz skóra przesuszona to pierwsze oznaki rozpoczęcia procesu jej starzenia. Niestety, te widoczne są już około 30 roku życia, co niezwykle martwi przede wszystkim kobiety. To właśnie od nich wymaga się wiecznie nieskazitelnego wyglądu i gładkiej, promiennej twarzy a zmarszczki uznawane są wręcz za niedbalstwo.

Dlaczego skóra się starzeje?

To w pełni naturalny i nieunikniony proces. Wraz z wiekiem spowalnia się produkcja kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego a to właśnie te substancje odpowiadają za utrzymanie skóry w dobrej kondycji.

Co ważne, czas, w którym na twarzy będą widoczne pierwsze objawy starości jest uwarunkowany genetycznie. Wpływ na pierwsze zmarszczki mają również zaburzenia hormonalne, styl naszego życia – w tym warunki środowiskowe, zła dieta i nałogi (głównie tytoniowy), stosowanie źle dobranych do typu skóry kosmetyków i sam typ skóry. Kosmetolodzy udowodnili na przykład, że dużo szybciej starzeje się skóra sucha, najwolniej zaś tłusta, bo chroni ją nadmierna produkcja sebum.

Gdzie pojawiają się pierwsze zmarszczki?

Pierwsze oznaki starzenia się skóry to cienkie linie, drobne linie. Zwykle w pierwszej kolejności pojawiają się one w okolicach oczu, następnie na policzkach, w kącikach ust i pomiędzy brwiami. To zmarszczki mimiczne, które powstają w wyniku ruchów naszej twarzy – wpływamy na ten proces śmiejąc się czy robiąc różne grymasy.

Ważną informacją jest fakt, iż starzenie się skóry ma miejsce w każdej jej powłoce. Oznacza to, iż zmiany zachodzą zarówno w naskórku jak i skórze właściwej oraz tkance podskórnej.

Sprawdź również: Rumień twarzy, szyi i dekoltu

Jak minimalizować skutki starzenia się skóry?

W pierwszej kolejności należałoby zniwelować przyczyny, na które mamy wpływ. Zmieńmy więc dietę i sposoby pielęgnacji skóry twarzy. Rzućmy nałóg tytoniowy, zaprzestańmy wzmożonej ekspozycji na działanie promieni słonecznych.

Kolejnym krokiem powinna być wizyta u dermatologa, który zaleci odpowiednie zabiegi na twarz. To nie tylko dokładne oczyszczanie twarzy i usuwanie zrogowaciałego naskórka, dzięki czemu dochodzi jednocześnie spłycanie zmarszczek – takie działanie wykazują między innymi peelingi mechaniczne, ale również zabiegi, które pozwalają docelowo usuwać powstałe bruzdy i ujędrniać skórę. Tutaj wymienia się głównie ostrzykiwanie toksyną botulinową czy botoksem, mezoterapię igłową oraz laseroterapię, na przykład laserem Harmony XL.

Wszystkie zabiegi są w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Aby przyniosły oczekiwane efekty, najczęściej należałoby skorzystać z nich kilkakrotnie. O ilości i rodzaju zabiegów powinien decydować tylko lekarz.

Notka powstała we współpracy z redakcją portalu internetowego artykulynazdrowie.pl

Zostaw komentarz