Problemy kardiologiczne – różnice między płciami

Choroby serca zawsze są groźne, jednak nie zawsze niebezpieczeństwo wynikające z ich występowania jest tak samo duże. Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest chora osoba, jakiej jest płci, oraz jaki jest ogólny stan jej zdrowia. Nikogo nie zdziwi zapewne, że w przypadku młodych ludzi, poradnia kardiologiczna ma więcej do zaoferowania, niż w przypadku ludzi starszych. Możliwości kardiologa są o wiele większe, gdy pracuje on na młodym i stosunkowo zdrowym organizmie.

Okazuje się jednak, że równie ważna jak wiek jest płeć chorej osoby. Niektóre choroby kardiologiczne łatwiej wyleczyć u mężczyzn, a inne u kobiet.

Kobiety a choroby serca

Kilkadziesiąt lat temu, model przeciętnej rodziny wyglądał zupełnie inaczej niż dziś. Wtedy, to mężczyźni chodzili do pracy, a kobiety zwykle całymi dniami zajmowały się domem. Wydaje się, że to właśnie ten styl życia sprawiał, że zdecydowanie częściej choroby kardiologiczne spotykały mężczyzn. To mężczyźni bowiem doznawali większego stresu, oraz to oni zmuszeni byli do dużego wysiłku. Dzisiaj jednak, sytuacja znacząco się zmieniła. Obecnie, mało która kobieta chce siedzieć cały dzień w domu. Dzisiaj, kobiety kształcą się i robią karierę zawodową. W konsekwencji, ich życie wygląda często podobnie do życia mężczyzn. Dlatego też, poradnia kardiologiczna nie jest dziś już miejscem wyłącznie dla mężczyzn.

Sprawdź też: Poradnia Kardiologiczna Lifemedica Gdańsk

Prawdą jest, że młode kobiety zwykle nie mają problemu z układem krążenia. Wynika to z tego, że przed chorobami serca skutecznie chroni kobiety ich układ hormonalny. Tym nie mniej, w pewnym momencie życia każdej kobiety dochodzi do rewolucji w gospodarce hormonalnej. Wtedy to, gwałtownie rośnie ryzyko pojawienia się jakieś choroby serca.

Najczęstsze problemy kardiologiczne kobiet

Poradnia kardiologiczna najczęściej jest potrzebna kobiecie, aby wyleczyć chorobę niedokrwienną lub nadciśnienie. Przyczyny tego pierwszego schorzenia to między innymi używki oraz nieodpowiednia dieta. Ponadto, nie bez znaczenia jest tu regularnie pojawiający się stres. Tak więc wydaje się, iż choroba ta jest ściśle związana ze zmianą stylu życia kobiet w ostatnich latach.

Jeśli natomiast chodzi o nadciśnienie, nie jest ono samo w sobie szczególnie szkodliwe. Tym co jest naprawdę niebezpieczne są konsekwencje nadciśnienia tętniczego. Jeśli nadciśnienie tętnicze nie jest odpowiednio leczone, prędzej czy później może doprowadzić do udaru mózgu, który to czasami prowadzi do paraliżu lub nawet do śmierci. Co ciekawe, nadciśnienie tętnicze to często problem młodych kobiet, dla których jest to powikłanie po przebytej ciąży.

Zostaw komentarz