Choroby serca są najczęściej występującymi, jakie odnotowuje polska medycyna. Co więcej, są najbardziej zagrażające życiu pacjenta i wykazują się dużą śmiertelnością. Do najczęściej występujących schorzeń zalicza się chorobę niedokrwienną serca, zawał serca oraz chorobę wieńcową.
Tylko regularne badania profilaktyczne pozwolą uchronić przed rozwojem groźnej choroby. W celu diagnostyki bądź wykluczenia chorób serca stosuje się wielorakie metody. Z jednej strony to szczegółowy wywiad z pacjentem, dzięki któremu kardiolog będzie w stanie zalecić odpowiednie badania potwierdzające jego rozpoznanie, z drugiej zaś typowe badania kardiologiczne oraz podstawowe badania laboratoryjne.
Kiedy do kardiologa?
Do kardiologa najczęściej zgłaszają się pacjenci, u których choroba serca występuje już w fazie rozwiniętej. To niepokojące objawy, które najczęściej przynoszą ból skłaniają do udania się do lekarza. Chorzy zazwyczaj uskarżają się na silny, promieniujący ból przypominający ucisk w klatce piersiowej, duszności, omdlenia, ogólne osłabienie organizmu czy zaburzenia rytmu serca.
Podstawowym badaniem jest osłuchanie serca, dzięki czemu można wykluczyć ewentualne szmery. Pacjenci, u których podejrzewa się choroby serca mają zalecone także wykonanie lipidogramu. Kardiolog zaleca także EKG, RTG, Echokardiografię, badanie dopplerowskie serca, rezonans magnetyczny serca czy też scyntygrafię serca. Dziedzina medyczna, jaką jest kardiografia dysponuje także szeregiem badań inwazyjnych. Tutaj wykorzystuje się między innymi cewnikowanie serca bądź koronarografię.
Źródła:
http://studiowizazueffect.pl/poradnik/miazdzyca/ |
http://naszezdrowie.org.pl/inne/kardiologia/ |