Obecnie coraz więcej osób cierpi na alergie, szczególnie pokarmowe, które nie pozwalają na normalne funkcjonowanie organizmu i utrudniają życie. Bardzo często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że możemy być na coś uczuleni. Testy alergiczne pozwalają rozpoznać, na co jesteśmy uczuleni, co daje możliwość podjęcia skutecznego leczenia. Czy warto z nich skorzystać?
Testy alergiczne dla każdego?
Nawet jeśli wiemy, że na coś jesteśmy uczuleni, to same objawy nie wskażą nam, na co konkretnie mamy alergię. Jednak częste napady kichania, wodnisty katar, łzawienie z oczu, a nawet kaszel – to sygnały alarmowe, które świadczą o tym, że w organizmie dzieje się coś niedobrego i należy interweniować. Testy alergiczne są w stanie wykazać, na które alergeny jesteśmy uczuleni. Najlepiej udać się do alergologa, do którego skierowanie otrzymamy od lekarza rodzinnego. Specjalista już na podstawie samego wywiadu lekarskiego, jest w stanie stwierdzić, czy mamy alergie. Jednak do potwierdzenia diagnozy, należy wykonać testy alergiczne, które pozwolą ocenić stopień nasilenia alergii.
Sprawdź także: Usuwanie blizn
Należy wiedzieć, że nie odczula się dzieci do 5 lat i dorosłych po 50 roku życia, kobiet w ciąży, które chcą dopiero rozpocząć terapię. Nie odczula się także osób z ostrym zapaleniem górnych dróg oddechowych, przewlekłe chorych na gruźlicę, nowotwory, przy zaburzeniach odporności czy też przy chorobach układu krążenia i tarczycy. Jeśli ktoś był szczepiony, to należy odczekać dwa tygodnie.
Dostępne testy alergiczne
Najczęstszymi testami są testy skórne, gdzie na skórę/przedramię/ plecy nanosi się kroplę alergenu, a następnie nakłuwa się skórę. Jeśli po 15-20 minutach pojawi się zaczerwienienie i bąbel, to świadczy to o uczuleniu na dany alergen. Podstawowy zabieg składa się z 15-20 alergenów, ale może to się zmieniać w zależności od pacjenta. U dzieci, aby uniknąć tak dużej liczby nakłuć, stosuje się panele tematyczne,- sprawdź testy alergiczne u dzieci – czyli mieszanki alergenów typu mieszanki drzew, traw, sierści. Jeśli na którąś z mieszanek dziecko zareaguje pozytywnie, wtedy przystępuje się do testów szczegółowych.
Testy z krwi polegają na oznaczeniu przeciwciał IgE dla alergenów pyłkowych, roztoczowych, pleśniowych i zwierzęcych i najczęściej stosuje się tą metodę u dzieci poniżej 3 roku życia i u osób z silną alergią. Są też testy prowokacyjne, stosowane najczęściej przy wyborze terapii odczulającej. Polegają one na rozpyleniu alergenu do nosa i obserwacji reakcji.
Artykuł współtworzony z redakcją portalu http://zdrowecialomag.pl/