Kłykciny kończyste pojawiają się u 1% osób zarażonych wirusem HPV. Z nim jednak styczność ma nawet 75% całej populacji jednak aż w 60% dochodzi do jego naturalnej remisji, bez jakichkolwiek objawów czy stanów niepożądanych. Niestety, sam wirus jest też odpowiedzialny za występowanie w aż 90% raka szyjki macicy. Właśnie dlatego nie powinno się dopuszczać do zarażenia a rozpoznanie musi przebiegać jak najszybciej. Tylko wtedy możliwe jest szybkie usunięcie zmian – samego wirusa nie da się niestety skutecznie zwalczyć.
Jak dochodzi do zarażenia wirusem HPV?
Wirusem HPV zarażają się najczęściej osoby pomiędzy 17 a 19 rokiem życia – to wtedy zazwyczaj dochodzi do pierwszych inicjacji seksualnych. Wirusem można się bowiem zarazić poprzez akt seksualny bez zabezpieczenia. Ryzyko jest tym większe jeśli osoby aktywne seksualnie często zmieniają partnerów bądź uprawiają seks z osobą, która ma wielu innych partnerów seksualnych. Wpływ na zarażenie ma również nieodpowiednie dbanie o higienę intymną.
Objawy zarażenia wirusem HPV
Bardzo często nie występują żadne objawy a diagnoza może być potwierdzona jedynie poprzez realizację badań laboratoryjnych.
W początkowej fazie od zarażenia mogą jednak wystąpić upławy u kobiet, ból podbrzusza czy ból po stosunku. U 1% zarażonych pojawiają się kłykciny kończyste – u niektórych już kilka tygodni po zarażeniu, u innych zaś nawet po kilku latach.
Same kłykciny są zmianami, które występują w okolicach genitaliów. To niewielkie, kilkumilimetrowe wykwity, grudki najczęściej w kolorze jasnoróżowym bądź brunatnym, niekiedy są podobne do brodawek, później przyjmują strukturę podobną do kalafiora.
Mężczyźni zmiany chorobowe mają najczęściej w okolicach żołędzi, na wędzidełku, w rowku zażołędnym oraz na wewnętrznej blaszce napletka. Niekiedy także w ujściu cewki moczowej, na mosznie, a nawet kanale odbytu czy pachwinach. Kłykciny kończyste u kobiet z reguły zlokalizowane są na wargach sromowych, w przedsionku pochwy, ujściu cewki moczowej oraz w samej pochwie i części pochwowej szyjki macicy – wylicza dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog i wenerolog z Clinica Dermatologica.
Leczenie wirusa HPV
Niestety, do tej pory nie wynaleziono metody, dzięki której można byłoby całkowicie pozbyć się wirusa HPV z organizmu. Są jednak skuteczne techniki, by zapobiec jego zarażeniu – „przed zakażeniem wirusem HPV można się zaszczepić. Do wyboru jest szczepionka czterowalentna, która ma białka wirusów 6, 11, 16 i 18, a także szczepionka dwuwalentna, która przeciwdziała typom 16 i 18 HPV. Pierwsza z nich odpowiada za zapobieganie nowotworom sromu, pochwy, szyjki macicy, a także zmianom przednowotowrowym. Druga jest natomiast zarejestrowana, by zapobiegać nowotworom i stanom przednowotworowym szyjki macicy” – mówi dermatolog i wenerolog Monika Konczalska z Clinica Dermatologica w Gdańsku. Szczepionkę można stosować zarówno u osób, które jeszcze nie współżyły jak również tych w pełni aktywnych seksualnie.
Co więcej, można skutecznie diagnozować występowania wirusa – na przykład poprzez wykonanie badania cytologicznego (przynajmniej raz na trzy lata).
Daje się również usuwać zmiany, jakie wirus powoduje, na przykład kłykciny kończyste. O metodzie ich niwelowania powinien decydować lekarz dermatolog, ginekolog, wenerolog. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu farmakoterapię, laseroterapię bądź krioterapię. W zaawansowanej postaci kłykciny mogą być usunięte poprzez zabieg chirurgiczny.
[…] kończyste to następstwo zarażenia wirusem HPV. Występują u 1% zarażonej populacji i mogą pojawić się u kobiet, mężczyzn a także dzieci. […]