Cera naczynkowa charakteryzuje się dużą wrażliwością i delikatnością. Skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji może być powstawanie tzw. pajączków, czyli rozszerzonych naczynek o barwie od czerwonej do jasnoniebieskiej. Brak odpowiedniej pielęgnacji tego typu skóry może być jednym z powodów pogłębiania się problemu, w którym jedynym sposobem na rozwiązanie go będzie zamykanie naczynek np. poprzez laserowe usuwanie naczynek.
Czym są pajączki i jakie są ich przyczyny?
Pajączki w medycynie nazywane są teleangiektazjami. Temu zjawisku może ulec każde naczynie krwionośne – żyłka, tętniczka czy naczynie włosowate. Teleangiektazja polega na rozszerzeniu naczynka, co skutkuje widocznymi czerwonymi lub jasnoniebieskimi zmianami na skórze.
Pomimo wielu badań nie znaleziono konkretnej przyczyny występowania pajączków. Specjaliści podkreślają duże znaczenie genów w tym zakresie. Dodatkowymi czynnikami powodującymi pękanie naczynek są: stres, siedzący tryb życia, źle dobrana antykoncepcja, zbyt częste wizyty w solarium, ciąża, gorące kąpiele, czy też wystawianie ciała na mróz czy wiatr.
Jak dbać o cerę naczynkową?
Cera naczynkowa wymaga szczególnej pielęgnacji i uwagi. Nie zaleca się używania gruboziarnistych peelingów, poddawania się intensywnym masażom czy zabiegom antycellulitowym, które zwiększają ukrwienie konkretnych partii ciała.
Sprawdź także: Laserowe usuwanie żylaków.
Także kosmetyki powinny być odpowiednio dobrane. Szczególnie poleca się stosowanie kremów i żelów posiadających w składzie wyciągi z arniki i kasztanowca. Zawarte w nich substancje wzmacniają ściany naczynek i zwiększają ich napięcie, dzięki następuje proces zamykania naczynek i zmniejszenia obrzęku. Ważna jest także obecność w kosmetykach takich witamin, jak: K, PP i C. Wszystkie one przeciwdziałają krwotokom, uszczelniają naczynia krwionośne i niwelują ich pękanie.
Zabiegi kosmetyczne
Salony kosmetyczne i medycyny estetycznej w swoich ofertach posiadają liczne zabiegi mające na celu zniwelowanie pajączków czy wręcz zamykanie naczynek.
Do jednych z najskuteczniejszych zabiegów należą jono i sonoforeza. Są to zabiegi wprowadzające do skóry substancje aktywne, których zadaniem jest uszczelnienie naczyń krwionośnych. Bardzo często są to witaminy K lub PP. Zabieg jonoforezy przeprowadzany jest przy użyciu prądu elektrycznego. Natomiast w sonoforezie stosuje się ultradźwięki.
Kolejnym ze skutecznych zabiegów jest laserowe usuwanie naczynek. Głównym czynnikiem jest tutaj energia cieplna. Podczas zabiegu laser emituje wiązkę światła, która jest absorbowana przez hemoglobinę obecną w naczyniach krwionośnych. W wyniku tego procesu wytwarzana jest energia cieplna, która powoduje odparowanie wody znajdującej się w naczyniach. W skutek tego naczynie obumiera i jest wchłaniane przez organizm. W przypadku zabiegów laserowych wymagana jest konsultacja z lekarzem, który określi częstotliwość i intensywność zabiegów. Przez cały okres trwania zabiegów należy unikać ekspozycji na słońce.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://clinicacosmetologica.pl .