Zaburzenia seksualne u mężczyzn

Zaburzenia erekcji dotykają coraz więcej mężczyzn w Polsce. Szacuje się, że problemy z utrzymaniem wzwodu oraz z osiągnięciem orgazmu ma ponad połowa panów po 40. roku życia. Z czego wynikają problemy z erekcją i jak wielu mężczyzn w Polsce dotyczą?

Zaburzenia wzwodu definiowane są jako niemożność osiągnięcia i utrzymania erekcji podczas stosunku. Dolegliwości mogą mieć charakter permanentny lub nawracający. Według innych definicji, o kłopotach z erekcją możemy mówić, gdy nieudane jest co najmniej 25% prób podjęcia współżycia.

Kłopoty ze wzwodem w Polsce

W Polsce kłopoty z erekcją są bardzo powszechnym problemem. Dotykają już ponad 3,5 miliona mężczyzn, a leczeniu poddaje się tylko kilkaset tysięcy z nich. Zaburzenia wzwodu są dla panów bardzo wstydliwe, więc większość diagnoz stawiana jest przypadkiem, gdy mężczyzna zwraca się do lekarza z inną dolegliwością. Niestety, życie seksualne pozostaje nadal w sferze tematów tabu, często nawet lekarze czują się zawstydzeni podczas rozmów na ten temat z pacjentem. Bardzo wielu panów wmawia sobie, że kłopoty z erekcją wynikają z przemęczenia i liczą, że problem sam się rozwiąże.

Powszechne lekceważenie problemu powoduje, że większość panów borykających się z zaburzeniami wzwodu, w ogóle nie trafia do lekarza lub zapisuje się na wizytę dopiero po kilku latach trwania dysfunkcji. Badania wykazały, że ponad połowa ankietowanych mężczyzn w razie kłopotów z erekcją nie poszłaby do lekarza, a 40% cierpiących na taką dysfunkcję wierzy, że problem jest przejściowy i ustąpi samoistnie.

Przeczytaj również: Przyczyna powstania kłykcin kończystych.

Przyczyny kłopotów ze wzwodem

Niepełna erekcja lub jej zupełny brak prawie zawsze wynika z kilku czynników, dlatego nie da się określić jednoznacznej przyczyny wystąpienia problemu. U młodych mężczyzn zaburzenia seksualne mają zazwyczaj podłoże psychogenne, a u starszych fizyczne. Przyczyny fizyczne pojawienia się zaburzeń erekcji obejmują mechaniczne uszkodzenia członka, przebyte zabiegi w obrębie narządów rozrodczych, zaburzenia neurologiczne i hormonalne, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz zażywanie narkotyków.

Powstawaniu dysfunkcji seksualnych sprzyjają także niektóre choroby: nadciśnienie, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, miażdżyca, choroby serca oraz zażywanie leków antydepresyjnych, uspokajających oraz obniżających ciśnienie krwi. Oczywiście kłopoty ze wzwodem mogą chwilowo dotyczyć także mężczyzn osłabionych, zmęczonych i cierpiących na infekcje. Dysfunkcje seksualne wśród młodych panów zazwyczaj wynikają z problemów w strefie psychicznej. Należą do nich na przykład: niska samoocena, lęk przed kompromitacją w razie niemożności uzyskania erekcji, problemy uczuciowe w relacji z partnerką, złe doświadczenia seksualne w przeszłości, kompleksy, ortodoksja religijna związana z poczuciem winy, depresje, nerwice, fobie, dewiacje, lęk przed zarażeniem HIV lub innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Problemy z erekcją są bardzo dotkliwe dla mężczyzny. Samopoczucie panów cierpiących na dysfunkcje seksualne ulega drastycznemu obniżeniu. Poczucie własnej wartości spada, pojawia się także coraz większy lęk przed stosunkiem. Nieleczony problem zazwyczaj coraz bardziej narasta, co często kończy się rozpadem związku lub nawet depresją i nerwicą. Kłopoty z erekcją rzadko zostają szybko wyleczone, ponieważ mężczyźni bagatelizują problem i nie chcą radzić się specjalisty. Często wstyd jest tak duży, że o zaburzeniach nie mówią nawet swoim partnerkom, co prowadzi do nieporozumień i ochłodzenia relacji. Niektórzy mężczyźni decydują się na samodzielne wykupienie leków. Środki na potencję dostępne bez recepty często działają jak placebo, chociaż w niezbyt zaawansowanych przypadkach mogą być pomocne.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://bezerekcji.pl/.

Zostaw komentarz