Usuwanie rozstępów – laserem

Rozstępy pojawiają się aż u 70% kobiet będących w ciąży bądź zaraz po narodzinach dziecka. Wpływ na powstawanie tych nieestetycznych wgłębień w strukturach skórnych ma przede wszystkim szybkie rozciąganie się skóry. Kobiety ciężarne bardzo często uskarżają się na rozstępy pojawiające się na brzuchu oraz piersiach, wraz z przybieraniem na wadze mogą pojawić się one również na udach i dolnej partii pleców.

Zapobieganie rozstępom w ciąży

Nie ma jednego, skutecznego środka, dzięki któremu kobieta może mieć pewność, że w czasie ciąży rozstępy nie wystąpią. Wpływ na ich powstawanie ma przede wszystkim kondycja skóry jeszcze przed ciążą, ale również uwarunkowania genetyczne. Co więcej, rozciąganie skóry a tym samym przerywanie włókien kolagenowych jest w ciągu tych 9 miesięcy praktycznie nieuniknione.

Można jednak skutecznie łagodzić i niwelować ilość rozstępów. Przede wszystkim warto nawilżać skórę i systematycznie ją masować. Pamiętajmy, że w pierwszym okresie ciąży kobieta nie może stosować wszystkich rodzajów kremów. Przydadzą się jednak te dedykowane kobietom ciężarnym oraz tradycyjna oliwka. W czasie kąpieli dobrze jest również wykonywać okrężny masaż szorstką szczotką.

Jak usunąć rozstępy?

Niestety, raz powstałe rozstępy nie znikną samodzielnie. Chociaż skóra ma tendencję do regeneracji to trzeba pamiętać, że niekorzystne pręgi powstają w głębokich warstwach skóry, przez co całkowita odbudowa tkanki jest praktycznie niemożliwa. Pocieszającym jest fakt, iż rozstępy, które początkowo przypominają czerwone pręgi bardzo szybko zanikają, stając się białymi bądź bezbarwnymi liniami na skórze. Dzięki temu są nieco mniej zauważalne.

Wiele kobiet próbuje usunąć rozstępy samodzielnie jednak żadne maści ani kremy nie pozbędą się tego problemu w całości. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast udanie się do gabinetu kosmetycznego bądź kliniki medycyny estetycznej, by tam rozprawić się z rozstępami raz na zawsze.

Usuwanie rozstępów w pierwszej fazie

Usuwanie rozstępów powinno rozpocząć się jak najszybciej, najlepiej już w momencie zauważenia pierwszych, niekorzystnych zmian.  W tym celu stosuje się peelingi bądź mikrodermabrazję a celem obu zabiegów jest pobudzenie włókien kolagenowych do wzmożonej produkcji kolagenu. Poprzez uszkodzenie tkanki skórnej pobudza się ją do samodzielnej odbudowy. Takie metody będą skuteczne w początkowej fazie rozwoju rozstępów, wtedy gdy na skórze pojawiły się czerwone jeszcze linie.

Usuwanie rozstępów w drugiej fazie

W sytuacji, w której rozstępy przeszły już w fazę drugą i stanowią głębokie, białe bądź przeźroczyste pręgi należy zadziałać bardziej inwazyjnie. Idealną metodą jest laserowe usuwanie rozstępów. Jeśli zmiany są niewielkie warto skorzystać z laseroterapii bromkowo miedziowej. Jeśli natomiast pręgi są głębokie to przyda się laser frakcyjny. Jego działanie zostało potwierdzone naukowo. To bezpieczny i w pełni skuteczny sposób usuwania nieestetycznych zmian na ciele. Światło lasera wnika w głąb skóry pobudzając tkanki to samodzielnej odbudowy. Efekty zabiegu są zauważalne już po kilku seriach.

Profilaktyka

Po udanej walce z rozstępami należałoby zapobiegać ich ponownemu powstaniu. W tym celu warto stosować kosmetyki nawilżające ciało, bogate w witaminę E. Sprężystość skóry zapewni natomiast aktywność fizyczna – ćwiczenia wykonywane chociażby dwa razy w tygodniu przyczynią się do efektu skóry elastycznej i dobrze napiętej.

 

Zostaw komentarz